Co to jest eco driving?

Eco driving to coraz popularniejszy zwrot związany z użytkowaniem samochodu. Jest to po prostu taka technika jazdy, która wpływa na zużycie paliwa i zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

Jeśli chodzi o wpływ na środowisko, to eco driving powoli wpływa na zmiany w naturze. Ekolodzy uważają, że jeśli coraz więcej osób będzie stosować takie techniki jazdy, to możemy znacznie zmniejszyć obciążenie środowiska zanieczyszczeniami samochodowymi. Eco driving ma także znaczenie na spalanie paliwa i… to ile wydajemy pieniędzy na tankowanie i naprawę auta.

Eco driving jest coraz bardziej istotny. Teraz także na egzaminach na prawo jazdy zwraca się uwagę na to uwagę. Dlatego ośrodki szkolenia kierowców szkolą także swoich instruktorów z technik jazdy. Wykazano nawet, że eco driving wpływa na bezpieczeństwo jazdy, poprzez przewidywanie tego, co zrobi inny kierowca i jednocześnie unikanie gwałtownych działań, jak np. hamowanie.

 

Jak jeździć zgodnie z eco driving?

Jedź płynnie

Wymaga to od nas obserwacji tego, co dzieje się na drodze i reagowania w taki sposób, abyśmy jechali płynnie. To ogranicza niektóre zachowania – hamowanie czy nagłe przyspieszanie, ale przekłada się też na mniejsze spalanie. Inne korzyści to przede wszystkim mniejszy wpływ na trwałość części samochodu.

Dostosuj prędkości do warunków drogowych

Przede wszystkim chodzi o to, żeby dostosować prędkość do tego, czy jedziemy po mieście czy na trasie. Ale należy też pamiętać o odpowiedniej prędkości, gdy np. zmieniają się warunki atmosferyczne.

Aerodynamika

Rzadko myślimy o tym, że bagażnik dachowy czy otwarte okno może wpływać na naszą jazdę. A może. Mają one wpływ na wzrost zużycia paliwa.

Poziom ciśnienia w oponach

To istotne, nie tylko ze względu na zużycie paliwa, ale ze względu na bezpieczeństwo naszej jazdy. Gdy w oponach jest zbyt niski poziom, wtedy wzrasta zużycia paliwa, a samo ogumienie szybciej się zużywa.

Zaplanuj optymalną trasę podróży

Wybór trasy, ale także… stacji, na których się zatrzymujemy. Każdy element, który wcześniej zaplanujemy wpływa na to ile paliwa zużywamy. Warto więc zaopatrzyć się w aplikacje, które rozwiążą podobne problemy. Takie funkcje będzie spełniać MotoRaport. Zapisz się już dziś do newslettera i bądź gotów na naszą aplikację.