Jak sprowadzić auto z zagranicy?

Auta sprowadzane z zagranicy to popularny wybór w naszym kraju. Najczęstszym kierunkiem są oczywiście Niemcy, dlatego na podstawie tego przykładu pokażemy Wam, jak wygląda proces sprowadzenia auta.

Jak sprowadzić auto z Niemiec?

Oczywiście pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego dla nas samochodu. Potem zaczynamy od skompletowania wymaganych dokumentów. Musimy mieć przede wszystkim dwujęzyczną umowę kupna samochodu. Należy pamiętać, żeby były w niej takie informacje jak cena w EUR, adresy sprzedawcy i nabywcy (tu trzeba pamiętać o polskim adresie). Sprzedający musi dostarczyć też kartę pojazdu (tzw. duży brief) i dowód rejestracyjny (mały brief).

Kolejnym dokumentem jest zaświadczenie o wymeldowaniu pojazdu lub należy uzyskać odpowiednią pieczątkę w karcie pojazdu. Z tymi dokumentami idziemy do wydziału komunikacji i wykupujemy tablice eksportowe i ubezpieczenie. Rzeczoznawca z urzędu musi przeprowadzić jeszcze przegląd.

Koszty, które musimy ponieść w Niemczech to ubezpieczenie, tablice eksportowe i nowy brief – razem około 130 EUR.

Czytaj także: Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Zanim zarejestrujemy pojazd w Polsce, powinniśmy przeprowadzić badanie na Stacji Kontroli Pojazdów. Kolejnym krokiem jest Urząd Celny – tam składane jest ksero briefu, dokumenty wymeldowania, przeglądu, a także dowód wpłaty akcyzy, która wyliczana jest przez Urząd.

Koszt akcyzy:

– samochód do 2000 cm3 – 3,1% ceny pojazdu (przeliczonej na PLN);

– samochód ponad 2000 cm3 – 18,6% ceny pojazdu (przeliczonej na PLN);

Opłata skarbowa za akcyzę wynosi 17 złotych. Z potwierdzeniem przyjęcia akcyzy musimy udać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić wniosek o zwolnienie z podatku VAT. Musimy jednak pamiętać, że Urząd Skarbowy potrzebuje kserokopie dokumentów razem z tłumaczeniami (Urząd Celny nie potrzebuje tłumaczeń).

Dopiero teraz możemy udać się do lokalnego wydziału komunikacji. Tam składamy wszystkie dokumenty i wypełniamy wniosek o rejestrację pojazdu. Musimy także zdać oryginalny brief, tablice i zaświadczenia o wymeldowaniu. W zamian otrzymujemy tymczasowy dowód, tablicę i naklejkę na szybę.

Koszty, jakie musimy ponieść przy rejestracji samochodu w Polsce to:

  • Pozwolenie czasowe: 12 złotych
  • Tablice rejestracyjne: 80 złotych
  • Komplet nalepek legalizacyjnych: 11 złotych
  • Nalepka na szybę: 17 złotych
  • Karta pojazdu: 75 złotych
  • Opłata ekologiczna: 500 złotych
  • Opłaty ewidencyjne: 5 złotych