Kiedy należy wymienić filtr paliwa?

Filtr paliwa to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Odpowiada za trwałość i działanie układu wtryskowego. Żeby nasz pojazd chodził jak należy, trzeba odpowiednio dbać o filtr, m.in. poprzez jego wymianę.

Przede wszystkim musimy wyjaśnić sobie, czym jest filtr paliwa. Jego głównym zadaniem jest czyścić zanieczyszczone paliwo. W zależności jednak od rodzaju samochodu, działają one inaczej. Na przykład filtry stosowane w układach, które mają zapłon samoczynny, wtedy filtr powinien zatrzymywać zanieczyszczenia większe niż 3 μm (mikrometr) i wytrącać z paliwa wodę. W silnikach benzynowych filtrować powinny cząstki większe niż 10 μm. O filtr należy dbać i wymieniać go, gdyż zaniedbanie tego może doprowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy i problemów z układem paliwowym.

Kiedy wymieniać? Dużo zależy od wskazań producenta. Są one najczęściej zawarte w instrukcji pojazdu, ale można je znaleźć także w Internecie. Często zaleca się, żeby wymiany filtra dokonywać po pokonaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów (od 40 do 110 lub 120). Warto jednak regularnie wymieniać filtr paliwa – np. raz w roku, jeśli przejeżdżamy więcej niż 15 tysięcy kilometrów.

Mechanicy sugerują także, aby właściciele samochodów z silnikiem diesla wymian dokonywali przed każdą zimą, gdyż to właśnie wtedy odkłada się najwięcej wody i parafiny.