Za co dostajemy najczęściej mandaty?

Sytuacja na drogach w Polsce się… poprawia. W 2014 roku zmniejszyła się liczba przestępstw drogowych i wypadków. Nadal Polacy dostają sporo mandatów za przekroczenie prędkości, ale także za niezapinanie pasów, kierowanie po alkoholu czy rozmawianie przez komórkę.

Ogólna liczba przestępstw drogowych w 2014 roku wyniosła 87 085. Dane za poprzedni rok (2013)  były wyższe i wyniosły 140 904 (wszystkie przestępstwa drogowe).

Z roku na rok widać tendencję spadkową, jeśli chodzi o łamanie prawa na drogach. W dużej mierze miało na to wpływ zaostrzenie prawa i skuteczniejsze działania policji na drogach. Zmniejszyła się też liczba wypadków i ofiar. W 2014 roku polscy kierowcy dostali ponad 3 miliony mandatów. Za samo przekroczenie prędkości, policjanci wystawili ponad 1,5 miliona mandatów.

Według danych policji najwięcej mandatów wystawiono w województwach wielkopolskim i śląskim. W Warszawie kierowców karano ponad 200 tysięcy razy. Podczas takich kontroli złapano ponad 100 tysięcy pijanych kierowców. W 2014 zmniejszyła się dzięki temu liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców. Dodatkowo, zatrzymano też 30 tysięcy pijanych rowerzystów.

W 2015 roku, policja wystawiła już prawie 2 miliony mandatów. Znowu, najczęściej karano za zbyt szybką prędkość (prawie milion mandatów). Zwiększyła się liczba wykroczeń wobec pieszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *