Za co dostajemy najczęściej mandaty?

Sytuacja na drogach w Polsce się… poprawia. W 2014 roku zmniejszyła się liczba przestępstw drogowych i wypadków. Nadal Polacy dostają sporo mandatów za przekroczenie prędkości, ale także za niezapinanie pasów, kierowanie po alkoholu czy rozmawianie przez komórkę.

Ogólna liczba przestępstw drogowych w 2014 roku wyniosła 87 085. Dane za poprzedni rok (2013)  były wyższe i wyniosły 140 904 (wszystkie przestępstwa drogowe).

Z roku na rok widać tendencję spadkową, jeśli chodzi o łamanie prawa na drogach. W dużej mierze miało na to wpływ zaostrzenie prawa i skuteczniejsze działania policji na drogach. Zmniejszyła się też liczba wypadków i ofiar. W 2014 roku polscy kierowcy dostali ponad 3 miliony mandatów. Za samo przekroczenie prędkości, policjanci wystawili ponad 1,5 miliona mandatów.

Według danych policji najwięcej mandatów wystawiono w województwach wielkopolskim i śląskim. W Warszawie kierowców karano ponad 200 tysięcy razy. Podczas takich kontroli złapano ponad 100 tysięcy pijanych kierowców. W 2014 zmniejszyła się dzięki temu liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców. Dodatkowo, zatrzymano też 30 tysięcy pijanych rowerzystów.

W 2015 roku, policja wystawiła już prawie 2 miliony mandatów. Znowu, najczęściej karano za zbyt szybką prędkość (prawie milion mandatów). Zwiększyła się liczba wykroczeń wobec pieszych.